زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان
بناهای تاریخی

آشنایی با دودکش جن و دژمنده !!

دژمنده
مخفیگاهی زیر زمین !!!
شهر زیرزمینی دژمنده در روستای خوئین مکانی بی‌نظیر است که در گذشته به عنوان مخفیگاه مورد استفاده قرار می‌گرفته‌ است

دژمنده
مخفیگاهی زیر زمین !!!
شهر زیرزمینی دژمنده در روستای خوئین مکانی بی‌نظیر است که در گذشته به عنوان مخفیگاه مورد استفاده قرار می‌گرفته‌ است. این شهر زیرزمینی چندین ورودی دارد اما تا به حال دو ورودی آن بازگشایی شده است. شاید باورنکردنی به نظر برسد اما نشست یک خانه در روستای خوئین باعث کشف این شهر زیرزمینی شده است.
دژمنده با دالان‌های پرپیچ‌وخم در عمق 4 متری از سطح زمین ساخته شده است. دقیقا مشخص نیست که این بنا در چه دوره‌ای احداث شده اما گروهی از محققان ساخت آن را به دوره سلجوقیان نسبت می‌دهند. وجود اتاقک‌ها و منافذ زیاد حاکی از آن است که این شهر زیرزمینی برای اختفاء طولانی‌مدت در نظر گرفته ‌شده ‌است.


دریاچه پری
دریاچه پری که به دریاچه شورگلی و خندقلو نیز معروف است در دهستان اوریاد، 45 کیلومتری شهرستان ماهنشان، قرار دارد و تنها دریاچه طبیعی و یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی زنجان به‌شمار می‌رود. این دریاچه که نامش را از روستایی در نزدیکی خود گرفته دارای چشم‌اندازی زیبا و هوایی مطبوع است.
دریاچه پری 500 مترمربع مساحت دارد و آب مصارف کشاورزی و پرورش ماهی کشاورزان منطقه را تامین می‌کند. دشتی سرسبز دریاچه پری را احاطه کرده و کو‌ه‌های سر به ‌فلک کشیده فضایی دیدنی و چشم‌نواز برایتان ایجاد کرده است. دریاچه خندقلو همچون سرابی در دل دشت خودنمایی می‌کند.
اگر قصد دارید به زنجان سفر کنید، حتما در فصل بهار و تابستان از دریاچه پری بازدید کنید و غروب خورشید را در این مکان دیدنی نظاره کنید. شاید اگر خوش‌شانس باشید موجوداتی شگفت‌انگیز همچون پری از دل دریاچه بیرون آمده و با شما عکس سلفی گرفتند


آبشار شارشار 
آبشار شارشار یکی از زیباترین جاهای دیدنی زنجان است که در 5 کیلومتری دریاچه سد تهم قرار گرفته است. آب‌و‌هوای خنک این منطقه در فصل تابستان گردشگران زیادی را به سمت آبشار می‌کشاند.
متأسفانه این آبشار پس از آبگری سد به زیر آب رفته اما خود سد تهم هنوز زیبایی‌های زیادی دارد. دریاچه مصنوعی تهم آبی بسیار زلال دارد و درختان پیرامون آن منظره‌ای همچون یک تابلوی نقاشی ایجاد کرده‌اند.

پیست اسکی پاپایی 
مسافرت در زمستان حال و هوای خاص خود را دارد. پیست اسکی پاپایی در 45 کیلومتری جنوب غربی زنجان و 3 کیلومتری شهرستان ایجرود همه ساله پذیرای گردشگران زیادی است. ظرفیت پذیرش این پیست اسکی با 80 هکتار وسعت 5 هزار نفر در روز است.
از جمله امکانات پیست اسکی ایجرود می‌توان به دستگاه‌های بالابر، ماشین برف‌کوب، بوفه، مدرسه اسکی، تله‌اسکی، سوئیت، رستوران، کافی‌شاپ و پارکینگ اشاره کرد. برای بازدید از این مکان دیدنی نیازی نیست اسکی روی برف بلد باشید و اکثر افرادی که از این منطقه دیدن می‌کنند از شادی وصف‌ناپذیر برف‌بازی با دوستانشان لذت می‌برند


دودکش جن !!
دودکش جن یا هودو (Hoodoo) اصطلاحی در علم جغرافیا است و به ستون‌های تشکیل شده از رسوبات آبرفتی زیر تخته‌سنگ‌های بزرگ که اطراف آن‌ها به دلیل فرسایش از بین‌رفته‌است اطلاق می‌شود. شاید از نام این پدیده کمی بترسید اما دودکش‌های جن هیچ ارتباطی با جن و پری ندارند. در زمان قدیم سازه‌هایی که ساخت آنها برای انسان دشوار بوده را به دیو و جن نسبت می‌دادند.
دودکش‌های جن بیشتر در آمریکا دیده می‌شوند اما خوش‌بختانه برای دیدن آنها از نزدیک لازم نیست به آمریکا سفر کنید. اگر به زنجان سفر کنید و به سمت شهرستان ماه‌نشان حرکت کنید چند دودکش جن خواهید دید.


با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
پایگاه خبری-تحلیلی تریبون زنجان
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org