زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان
logo

اخبار استان زنجان


1/2
ویترین خدمات الکترونیک ادارات زنجان
ویترین خدمات الکترونیک ادارات زنجان
2/2
تریبون آزاد زنجان
تریبون آزاد زنجان

1398/12/26 -

با هر روشی از مردم در برابر کرونا محافظت خواهیم کرد

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: سرعت شیوع ویروس کرونا بسیار بالا است و ما ناچار هستیم با هر روشی که شده، از مردم محافظت کنیم تا با اتحاد و یکدلی، شر این ویروس را از عزیزان‌مان دور کنیم.
+drow.ItemArray.GetValue(6).ToString() +
علیرضا شغلی شب گذشته (۲۵ اسفند) در نشست خبری که به‌ صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با تاکید بر اینکه روند اپیدمی بیماری کرونا نسبتا شتاب بیشتری گرفته و شاهد افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا در استان هستیم که این موضوع یک زنگ خطر محسوب می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر هر فرد مبتلا به بیماری کرونا، می‌تواند سه تا چهار نفر را نیز آلوده کند. اگر نتوانیم این زنجیره را قطع کنیم، روند ابتلای مردم به کووید - ۱۹ افزایش یافته و شتاب بیشتری خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه اگر مردم نکات بهداشتی را به‌طور مرتب رعایت نکنند، به حلقه‌ای در زنجیره انتقال بیماری تبدیل خواهند شد، افزود: گزارش‌هایی مبنی بر شلوغی خیابان‌ها و تجمع مردم در زنجان به دست ما رسیده که این موضوع بسیار خطرناک است. از مردم به‌عنوان یک شهروند درخواست می‌کنیم در خانه‌های خود بمانند تا سال آینده خاطرات کرونا را مرور کنیم.

این مسئول با اشاره به سرعت بالای شیوع بیماری کرونا، تصریح کرد: به دلیل اینکه ویروس کرونا، ویروس جدیدی است و تجربه و یافته‌های ما مربوط به اطلاعات دریافتی از چین و بیش از ۲۵ روز گذشته در ایران است، بهتر است با رعایت نکات بهداشتی به‌ صورت مداوم، وارد چرخه آلوده‌کنندگی نشویم تا شاهد فوت اطرافیان خود بر اثر این بیماری نباشیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: تغییر رفتار مردم در کوتاه‌مدت بسیار دشوار است، اما باید در نظر داشته باشیم که سرعت شیوع ویروس بسیار بالا بوده و ما ناچار هستیم با هر روشی که شده، از مردم محافظت کنیم تا با اتحاد و یگانگی، شر این ویروس را از کودکان، بزرگ‌ترها و عزیزان‌مان دور کنیم.

شغلی با اشاره به اینکه بازار شایعات بسیار داغ و فراوانی در مورد کرونا ویروس وجود دارد و افراد پخش‌کننده این شایعات، در قبال وحشت ایجاد شده بین مردم، مسئول هستند، اظهار کرد: از مردم استان انتظار داریم به هیچ عنوان به شایعات توجه نکرده و تنها اخبار درست را از منابع موثق دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه در بیست و چهار ساعت گذشته ۳۲ مورد مثبت قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان ثبت شد که در مجموع به ۲۰۱ بیماران مبتلا رسیده‌ایم، افزود: این آمار طی دو روز گذشته تکرار شده که بیانگر حرکت استان به سمت اوج بیماری است که نمی‌تواند خبر خوبی باشد.

این مسئول با اشاه به اینکه آزمایشگاه تشخیص کووید - ۱۹ راه‌اندازی شده در زنجان، روزانه توانایی آزمایش ۳۰ مورد را دارد که معمولا از زمان رسیدن این نمونه به آزمایشگاه، برای پاسخ گرفتن کمتر از ۲۴ ساعت نیاز به زمان دارد، تصریح کرد: دانشگاه علوم‌پزشکی فقط ۲۰ درصد در سلامت مردم نقش دارد و ۸۰ درصد این امر بر عهده دستگاه‌های اجرایی دیگر بوده و تاکید می‌کنیم کنترل این اپیدمی نیازمند همراهی ملی است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به فعالیت کمیته‌های تشکیل شده در این ایام، با بیان اینکه کمیته‌ای برای گندزدایی معابر تشکیل شده و پویش‌های مردمی نیز به آن پیوسته‌اند، ادامه داد: اساتید مجرب گروه بهداشت محیط و همکاران دیگر، در حال بررسی و تدوین دستورالعمل‌هایی هستند که به مردم کمک شود که راه‌های سالم این کار را انجام دهند تا جلوی آسیب‌های احتمالی گرفته شود.

شغلی با بیان اینکه نرم تولید و توزیع مواد بهداشتی قبل از اپیدمی نرمال بود و بعد از اپیدمی، این نرم به هم خورده است، اظهار کرد: اقدام سودجویان در احتکار و عرضه در خارج از شبکه داروخانه‌ای و خرید بیش از نیاز توسط مردم سبب به وجود آمدن کمبودهایی در حوزه لوازم بهداشتی شده بود که خوشبختانه با افزایش میزان تولید و توزیع این اقلام در استان، مشکلات موجود در این حیطه حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشور در شرایط خاصی قرار دارد و مردم باید در ابتدا خودشان با کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در این زمینه به کشور کمک کنند، زیرا کارهایی که انجام می‌شود بدون همراهی مردم پیش نمی‌رود، هر چند که دستگاه‌ها نیز در صدد همراهی هستند و در این رابطه اقداماتی نیز انجام شده است.

نظرات شما:

پیام شما:

  با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org