زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان

اخبار استان زنجان

بخش اخبار سایت زنجان ، برای سهولت دسترسی و تسریع در آگاهی بخشی به مخاطبان توسط کارشناسان تیم سایت زنجان فعالیت می کند. بخش اخبار زنجان ، مهمترین خبرها و رویدادهای روزانه را در قالب خبر تولید یا از معتبرترین منابع خبری برای مخاطبان سایت زنجان باز نشر می کند.


1/2
سامانه پرداخت تلفنی قبض آب استان زنجان
سامانه پرداخت تلفنی قبض آب استان زنجان
2/2
بکوشیم برق‌یار باشیم
بکوشیم برق‌یار باشیم

1399/9/19 -

طارم، خدابنده و ماهنشان هنوز به شرایط "سبز" نرسیده‌اند

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با بیان اینکه سه شهرستان طارم، خدابنده و ماهنشان هنوز به شرایط "سبز" نرسیده‌اند، گفت: سرانه هزینه گاز‌رسانی در استان از ۱۲ به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافت.
+drow.ItemArray.GetValue(6).ToString() +
موسی احمدلو مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان در دفتر استانی خبرگزاری تسنیم حضور یافت و آخرین وضعیت شرکت گاز استان را تشریح کرد.

وی ضمن تشکر و قدردانی از خبرگزاری تسنیم در پیگیری مطالبات مردمی از مسئولان و اطلاع‌رسانی مناسب این رسانه، اظهار داشت: تسنیم همواره سعی دارد پیگیر دغدغه‌ها و چالش‌های پیش‌روی مردم باشد و تا حد امکان با مطالبه‌گری از مسئولان امر مشکلات را مرتفع نماید.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان در ادامه با اشاره به این‌که از کل 21 شهر در استان زنجان 100 درصد شهر‌ها گاز‌رسانی شده‌اند گفت: تعداد محدودی خانوار در فاز هفت شهرک گلشهر زنجان فاقد گاز می‌باشد اما گازرسانی به این خانوار‌ها نیز در برنامه‌های جاری شرکت گاز استان قرار دارد.

این مسئول با بیان این‌که از 911 روستای استان 593 روستا بهره‌مند از گاز هستند که 87.9 درصد خانوار روستایی را شامل می‌شوند، تصریح کرد: 54 روستای استان نیز در دست اجرا می‌باشد که تا امسال و اوایل سال پیش رو بهره‌مند از گاز خواهند شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با اشاره به این‌که تمام شهرک‌های صنعتی فعال استان گاز‌رسانی شده‌اند و کل صنایع فعال استان دارای گاز هستند، گفت: تنها دو شهرک صنعتی سلطانیه و کهناب گاز رسانی نشده و در برنامه‌های پیش رو برای گاز‌رسانی قرار گرفته‌اند، در این راستا نیروگاه‌های 3 و 4 استان گاز رسانی شده و گاز‌رسانی به نیروگاه 1 و 2 مستقر در غرب زنجان نیز همزمان با احداث نیروگاه در حال انجام است.

وی با اشاره به این‌که در سطح استان برای نگهداری و تداوم جریان گاز حدود 6 هزارو 897 کیلومتر شبکه تعمیر و نگهداری می‌شود تا گاز استان تامین شود، افزود: 328 هزار و 77 مشترک خانگی، 27 هزار و 800 واحد تجاری، 2 هزار و 318 مشترک عمده بهره‌مند از گاز شده‌اند و در این راستا جهت تامین گاز مشترکین استان 775 ایستگاه تقلیل فشار گاز وجود دارد.

احمدلو با بیان این‌که در شهرستان زنجان از 257 روستای دارای سکنه 154 روستا بالای 20 خانوار است گفت: در حال حاضر در این شهرستان 134 روستای بالای 20 خانوار با 79.9 درصد خانوارها بهره‌مند از گاز شده‌اند. با این وجود 31 روستا نیز در حال حاضر در دست اجرا بوده و پیمانکار در حال انجام پروژه است. با این وجود تعدادی از روستا‌ها در سال جاری و تعداد دیگری در سال بعد گاز‌رسانی می‌شوند اما باید ذکر کرد تغییرات نرخ ارز و افزایش دستمزد‌ها سبب شده تا روند اجرای پروژ‌ه‌ها به کندی پیش رود.

این مسئول ادامه داد: قبلا سرانه گازرسانی به هر خانوار روستایی 12 میلیون تومان بود اما در جلسه‌ای که مجمع نمایندگان استان با وزیر محترم نفت برگزار کردند مقرر گشت تا سرانه هزینه گاز‌رسانی در استان به 20 میلیون تومان افزایش یابد. بر اساس سرانه جدید روستاهای قابل گازرسانی به تفکیک شهرستان‌های استان احصا شده تا در سال پیش‌رو روستاهای بیشتری از نعمت گاز بهره‌مند شوند.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان با بیان این‌که درصد بهره‌مندی کل شهرستان زنجان از گاز 96.7، ابهر 98.5، سلطانیه 97.9، خرمدره 99.8، خدابنده 94.3، ماهنشان 88.3، ایجرود 98.5 و طارم 84.3 است، تصریح کرد: در سه شهرستان درصد بهره‌مندی پایین است که با اخذ مجوزهای مربوطه و تعریف پروژه‌های جدید و پیمان سپاری آن‌ها، درصد بهره‌مندی شهرستان‌های فوق نیز به حد قابل قبولی افزایش پیدا خواهد کرد.

این مسئول ادامه داد: 183 روستای بالای 20 خانوار در خدابنده وجود دارد که 159 روستا بهره‌مند از گاز بوده و 18 روستا با 5 روستا در بخش گرماب و13 روستا در بزینه رود در حال انجام عملیات گاز‌رسانی است. با این وجود در شرایط حاضر 90.6 درصد خانوارهای روستایی خدابنده از گاز استفاده می‌کنند که اگر 18 روستای مذکور نیز گاز رسانی شود درصد بهره‌مندی به 96.6 خواهد رسید. با این حال دریافت مجوز گاز‌رسانی سایر روستا‌های بالای 20 خانوار شهرستان خدابنده در دست اقدام بوده که با گازرسانی این روستاها ، در این شهرستان روستای بالای 20 خانوار بی‌بهره از گاز وجود نخواهد داشت.

احمدلو گفت: در شهرستان زنجان 100 درصد خانوار شهری و 79.9 درصد خانوار روستایی بهره‌مند از گاز هستند که در حالت کلی 96.7 درصد گاز‌دار شده‌اند و به‌عنوان شهرستان سبز شناخته می‌شود در این راستا علاوه بر شهرستان زنجان، ابهر، خرمدره، سلطانیه، ایجرود نیز شهرستان سبز محسوب می‌شوند و سه شهرستان طارم، خدابنده و ماهنشان هنوز به شرایط سبز نرسیده‌اند، اما استان زنجان در حالت کلی و بر اساس معیارهای وزارت نفت، یک استان "سبز" محسوب می‌شود.

احمدلو گفت: در حال حاضر 110 میلیارد تومان مطالبات گاز بها در استان وجود دارد که 30 درصد از رقم مذکور مربوط به گاز بهای خانگی و مابقی در ارتباط با واحد‌های صنعتی، تجاری و اداری است.

وی با اشاره به این‌که برای گاز مصرفی مدارس دولتی آموزش و پرورش از سال 98 دستور‌العملی ابلاغ شده است، بیان کرد: بر اساس زیربنای مدارس و شیفت بندی آن‌ها سقفی در راستای مصرف گاز تعیین شده است، اگر این میزان رعایت شود گاز مصرفی رایگان بوده اما اگر مصرف بالاتر از حد تعریف شده باشد باید هزینه لازم توسط آموزش و پرورش پرداخت شود. با این حال برخی مدارس استان، از سال‌های گذشته بدهی به شرکت گاز داشته و به مرور در حال پرداخت هستند.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان تصریح کرد: شرایط کرونایی موجود سبب شده تا شرکت گاز نیز مساعدت های لازم را در پرداخت بدهی‌ها با مشترکین انجام دهد، در حال حاضر نیز با توجه به مصوبه موجود دو ماه به مشترکین گاز فرصت داده شده تا نسبت به پرداخت بدهی اقدام نمایند.

وی در بخش دیگر با تاکید بر مصرف بهینه و ایمن از گاز طبیعی و این‌که امکان کمبود گاز در ماه‌های پیش رو در استان وجود نخواهد داشت، گفت: اگر شهروندان زنجانی دمای منازل خود را یک درجه‌ کاهش دهند، حدود شش درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی می‌شود. موازنه تولید و مصرف گاز باید با هم همخوانی داشته باشد، اما در برخی نقاط کشور با شرایط آب و هوایی که ایجاد می‌شود شبکه انتقال گاز‌رسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در این شرایط برخی محدودیت‌های کوتاه مدت به برخی مشترکین مصرف کننده عمده اعمال می‌شود تا تامین گاز خانوار‌ها در اولویت قرار گیرد. با این حال با اعمال محدودیت‌ها، سوخت جایگزین به چنین مشترکینی داده می‌شود تا در روند تولید مشکلی ایجاد نگردد.

احمدلو در پایان با تاکید بر این‌که در سال جهش تولید تحت هیچ شرایطی هدف ما قطع خدمات نیست، گفت: واحد‌های صنعتی که در حال فعالیت هستند علاوه بر اینکه سبب اشتغال در استان می‌شوند، تامین کننده نیاز واحد‌های دیگر نیز هستند. بنابراین شرکت گاز استان زنجان به دنبال قطع خدمات نیست ولی پیگیری‌های حقوقی و اداری خود را انجام می‌دهد تا مطالبات شرکت را وصول کند. همینطور از از بدهکاران گاز بها درخواست می‌کنیم تا نسبت به تسویه بدهی‌های خود اقدام کنند.

منبع: تسنیم

نظرات شما:
اخبار شرکت گاز استان زنجان

پیام شما:

  
اخبار استان زنجان

با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org