زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان

اخبار استان زنجان

بخش اخبار سایت زنجان ، برای سهولت دسترسی و تسریع در آگاهی بخشی به مخاطبان توسط کارشناسان تیم سایت زنجان فعالیت می کند. بخش اخبار زنجان ، مهمترین خبرها و رویدادهای روزانه را در قالب خبر تولید یا از معتبرترین منابع خبری برای مخاطبان سایت زنجان باز نشر می کند.


1/2
سامانه پرداخت تلفنی قبض آب استان زنجان
سامانه پرداخت تلفنی قبض آب استان زنجان
2/2
بکوشیم برق‌یار باشیم
بکوشیم برق‌یار باشیم

1399/5/14 -

زنجان صاحب مسیر دوچرخه‌سواری می‌شود

غلامرضا نظری سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری از ایجاد کارگروه فرهنگ‌سازی و تعیین زیرساخت‌های اجرایی طرح دوچرخه سواری خبر داد.
+drow.ItemArray.GetValue(6).ToString() +
 امروز دوچرخه سواری به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از سرگرمی‌های محبوب در سراسر جهان است و این ورزش نقش مهمی در سلامتی دارد به طوری که خطر بیماری قلبی را کاهش داده و باعث کاهش وزن می‌شود.

در ایران مسیرها، جاده‌ها و راه‌های بسیار زیبایی وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص و دیدنی‌های فوق‌العاده‌ای دارند، اما آنطور که از اخبار جدید منتشر شده برمی‌آید، قرار است که در زنجان نیز مثل برخی از شهرهای کشور، مسیر دوچرخه‌سواری ایجاد شود.

هرچند که پیش از این طرحی با عنوان سه‌شنبه‌های بدون خودرو در حال اجرا بود و مردم و مسؤولان تلاش می‌کردند در این روز بدون خودرو در شهر و در محل کار خود حاضر شوند، اما طبق گفته مسؤولان این بار قرار است که مسیر مشخصی برای دوچرخه‌سواری در شهر زنجان تعیین شود.

معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان زنجان در این باره به خبرنگار فارس گفت: قطعا ایجاد مسیر دوچرخه‌سواری به سلامتی بیشتر شهروندان کمک خواهد کرد.

دوچرخه‌ سواری و پیاده‌مداری با رویکرد فرهنگسازی

محمدعلی حمزه‌پور در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس  با اشاره به اینکه پیگیری ایجاد مسیر دوچرخه از سنوات گذشته از سوی هیأت دوچرخه‌سواری در حال انجام است، اضافه کرد: این مسیر با همکاری شهرداری ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: شیوه ایجاد و فعالیت مسیر دوچرخه‌سواری به این شکل خواهد بود که در مسیر خاص تعیین شده شهروندان با دوچرخه تردد خواهند کرد و این موضوع با بحث ایستگاه دوچرخه متفاوت است.

شهردار زنجان نیز درباره ایجاد مسیر دوچرخه‌سواری گفت: دوچرخه‌ سواری و پیاده‌مداری با رویکرد فرهنگسازی و تحقق اهداف و برنامه‌های پیرامون در راستای برندسازی مناطق شهری و توسعه پایدار باید در اولویت اجرای طرح‌های فرهنگی شهرداری باشد.

حبیب یگانه افزود: در حال حاضر با توجه به پیش‌بینی ردیف‌های اعتباری در بودجه شهرداری، اقدامات مقطعی برای فرهنگ‌سازی دوچرخه سواری شهروندان در سال‌های متمادی انجام شده است.

شهردار زنجان با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های شهری برای عملیاتی شدن طرح‌های دوچرخه سواری، گفت: طرح‌های کوتاه مدت و بلند مدت با زمان‌بندی برای مطالعات دوره‌ای و مکان‌یابی اصولی در مرحله اجرا قرار می‌گیرد.

لزوم استفاده از ظرفیت‌های شهری برای عملیاتی شدن طرح‌های دوچرخه سواری

وی افزود: درحال حاضر طراحی مسیر دوچرخه با محوریت پیاده‌مداری به واسطه تعریف لاین تردد دوچرخه سواران در پارک بانوان، پارک ملت و پیاده‌راه سبزه میدان انجام شده که برای تحقق مراتب در مقیاس بزرگ به گسترش فرهنگ شهروندی، شناسایی نقاط امن، تدوین و تخصیص اعتبارات بودجه‌ای مشخص همچنین طراحی و اجرای خطوط ویژه، نیاز داریم.

رئیس هیأت دوچرخه سواری استان زنجان نیز به طرح‌های مدون پیش‌بینی شده‌ با قابلیت اجرایی کوتاه مدت در این هیأت اشاره کرد و گفت: زنجان با وجود قهرمان‌های متعدد در رشته دوچرخه‌سواری آمادگی گسترش و توسعه این رشته را دارد.

فرهاد عصفوری با اشاره به تبیین شعارهای ۲ بهتر از ۴ و سه‌شنبه‌های بدون خودرو از سوی شهرداری در یک مقطع زمانی برای تحقق وظیفه خطیر فرهنگ‌سازی، افزود: استفاده مشترک از خطوط ویژه حمل و نقل عمومی درون شهری برای دوچرخه سواری با توجه به هماهنگی در زمان تردد وسایط نقلیه عمومی، اختصاص جایگاه‌های ویژه برای پارک دوچرخه به همراه تامین امنیت برای حفظ و حراست از این وسیله، مسیریابی مناسب برای دوچرخه سواری در شهرک‌های اقماری و محل‌های مناسب به همراه علامت‌گذاری ترافیکی بخشی از اولویت‌های ارائه شده در طرح پیشنهادی این هیأت است.

وی بر لزوم گسترش تبلیغات محیطی برای چگونگی استفاده شهروندان از دوچرخه در معابر شهری با اعمال محدودیت‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری هوشمند با وجود بحران ویروس کرونا، تاکید کرد و گفت: امیدواریم شهرداری در راستای تحقق طرح‌ها و برنامه‌های دوچرخه سواری و استمرار آن برای سلامت جسمانی و شاداب سازی روحیه شهروندان، بودجه‌ای پیش‌بینی کند.

فرهنگ‌سازی استفاده از دوچرخه، نیازمند زمان است

سرپرست معاونت خدمات شهری شهرداری زنجان نیز با اشاره به نگاهداشت و بهبود فضای شهری، تاکید کرد: درحال حاضر برنامه‌ریزی برای بهره‌برداری از معابر شهری برای دوچرخه سواری ضرورت دارد و برای تحقق اهداف پیشنهاد می‌کنیم، از ظرفیت NGO ها مانند مهرانه استفاده شود.

محمد همتیان افزود: انتخاب شعار مناسب همچون «دوستداران دوچرخه» ضمن همگرایی در بین مردم می تواند منجر به ایجاد تداعی ذهنی خوب باشد.

سعید عباسی سرپرست معاونت امور زیر بنایی و حمل و نقل شهری شهرداری در این رابطه گفت: فرهنگ‌سازی استفاده از دوچرخه مستلزم گذر زمان است، تا بتوان گرایش استفاده از خودرو را کمرنگ و مردم را ترغیب به دوچرخه سواری کرد و برای تحقق این امر باید به موضوع به عنوان مد حمل و نقل نگریست.

غلامرضا نظری سرپرست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری از ایجاد کارگروه فرهنگ‌سازی و تعیین زیرساخت‌های اجرایی طرح دوچرخه سواری خبر داد و افزود: مشکلات فعلی با نصب بنر مرتفع نخواهد شد، بلکه برای بهسازی فرهنگ و رفتار ترافیکی و آموزش شهروندان باید تدابیر لازم را در این کارگروه اتخاذ کرد.


منبع: فارس
نظرات شما:
اخبار شهرداری زنجان

پیام شما:

  
اخبار استان زنجان

با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org