زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان

اخبار استان زنجان

بخش اخبار سایت زنجان ، برای سهولت دسترسی و تسریع در آگاهی بخشی به مخاطبان توسط کارشناسان تیم سایت زنجان فعالیت می کند. بخش اخبار زنجان ، مهمترین خبرها و رویدادهای روزانه را در قالب خبر تولید یا از معتبرترین منابع خبری برای مخاطبان سایت زنجان باز نشر می کند.


1/2
تریبون آزاد زنجان
تریبون آزاد زنجان
2/2
طراحی وبسایت در زنجان
طراحی وبسایت در زنجان

1399/5/7 - به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ اشراق برگزار می‌شود؛

مسابقه کتاب‌خوانی مجازی «فرهنگ و هنر در دارالخمسه» در زنجان

فرهنگ و فولکلور هر منطقه‌ای محصول زندگی معنوی گذشتگان و نیاکان هر قوم و ملت و بازتاب تمایلات، آرمان‌ها، باورها و عواطف آنان است. استان زنجان دارای جاذبه‌های فرهنگی خاصی همچون صنایع‌دستی، میراث فرهنگی و غیره است که علاوه بر برخورداری از آثار و بناهای تاریخی و آداب اجتماعی و فرهنگی بسیار کهن و خاص، دارای رسم و رسوم و خلق‌ و خوی اقوام مختلف است که با توجه به تاریخ و قدمت منطقه طی سال‌های طولانی شکل گرفته است که به هر بهانه‌ای با انتقال این آداب و رسوم به افراد و نسل جوان یک جامعه می‌تواند در طول سال‌های متوالی، زنده و پا برجا بماند.

مسابقه کتاب‌خوانی مجازی «فرهنگ و هنر در دارالخمسه» در زنجان

مسابقه کتاب‌خوانی مجازی «فرهنگ و هنر در دارالخمسه» در زنجان
 مسئول واحد پژوهش حوزه هنری زنجان گفت: امروز کتاب و کتاب‌خوانی یکی از عوامل رشد جوامع به شمار می‌رود.

رقیه قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با برگزاری مسابقه کتابخوانی مجازی، اظهار کرد: امروزه کتاب و کتابخوانی و میزان گرایش به مطالعه، یکی از شاخص‌های رشد و پیشرفت و یکی از عوامل گسترش آگاهی نسل‌های مختلف در هر جامعه‌ای به شمار می‌آید و در همین راستا ارگان‌ها و نهادهای متولی موظف‌اند برای ترویج فرهنگ والا و غنی کتاب‌خوانی و نیز حمایت از صنعت نشر و معرفی آثار چاپ و منتشر شده برنامه‌ریزی‌ مناسبی داشته باشند.

وی افزود: بر همین اساس حوزه هنری زنجان نیز در راستای معرفی و زنده نگه داشتن آیین، فرهنگ و فولکور استان زنجان قدمی موثر برداشته باشد.

این مسئول با بیان اینکه فرهنگ و فولکلور هر منطقه‌ای محصول زندگی معنوی گذشتگان و نیاکان هر قوم و ملت و بازتاب تمایلات، آرمان‌ها، باورها و عواطف آنان است، تصریح کرد: استان زنجان دارای جاذبه‌های فرهنگی خاصی همچون صنایع‌دستی، میراث فرهنگی و غیره است که علاوه بر برخورداری از آثار و بناهای تاریخی و آداب اجتماعی و فرهنگی بسیار کهن و خاص، دارای رسم و رسوم و خلق‌ و خوی اقوام مختلف است که با توجه به تاریخ و قدمت منطقه طی سال‌های طولانی شکل گرفته است که به هر بهانه‌ای با انتقال این آداب و رسوم به افراد و نسل جوان یک جامعه می‌تواند در طول سال‌های متوالی، زنده و پا برجا بماند.

مسئول واحد پژوهش حوزه هنری زنجان در رابطه با اینکه مسابقه کتابخوانی مجازی «فرهنگ و هنر در دارالخمسه» به مناسبت هشتم مردادماه، سالروز بزرگذاشت شیخ اشراق و روز زنجان برگزار می‌شود، گفت: به بهانه بزرگداشت این مناسبت فرهنگی و معرفی کتاب «فرهنگ و هنر در دارالخمسه» علاقه‌مندان و دوست‌داران به فرهنگ و آیین و سنن قدیمی استان زنجان به نوعی در جهت تشویق و ترغیب برای مطالعه این کتاب و آشنایی با فرهنگ زنجانی آشنا خواهند شد.

این مسئول در راستای معرفی کتاب «فرهنگ و هنر در دارالخمسه»، اظهار کرد: کتاب «فرهنگ و هنر در دارالخمسه» به تالیف حسین عباسی‌نیا کنکاشی در تاریخ، آداب و رسوم، علایق و داشته‌ها و پیشینه‌های فرهنگی و هنری مردم استان زنجان است که در سال ۱۳۹۳ به همت حوزه هنری زنجان و توسط نشر هزاره‌ سوم در ۳۰۴ صفحه و ۱۱ فصل چاپ و منتشر شده است.

وی افزود: در هر فصل نویسنده تلاش کرده است تا اطلاعات جامعی از موضوعات مختلف را در اختیار خواننده بگذارد و نویسنده با پرداختن به برخی از آداب، رسوم، اشعار، متل‌ها و بایاتی‌های ترکی، مردم زنجان را از خطر جدی نسیان و فراموشی و حتی بی‌اعتنایی‌های عمدی و سهوی نجات داده است.

قاسمی تصریح کرد: چون کتاب در گروه‌های سنی نوجوانان و بزرگسالان است، به همین خاطر عموم علاق‌مندان و دوست‌داران زنجان‌شناسی می‌توانند تا ۱۵ مردادماه در این مسابقه شرکت کنند.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی جامعه به لحاظ شیوع ویروس کرونا و پرهیز از برگزاری هر گونه برنامه‌های تجمیعی، حوزه هنری زنجان با خلاقیت لازم و هم‌افزایی و هم‌گرایی در توسعه فرهنگ کتابخوانی با مشارکت دستگاه‌ها و ارگان‌های فرهنگی استان، علی‌الخصوص اداره‌کل امور کتابخانه‌های عمومی استان و سایت اطلاع‌رسانی استان زنجان اقداماتی را انجام داده است و با قرار دادن لینک دانلود فایل PDF کتاب و لینک مسابقه در سایت اطلاع‌رسانی استان زنجان، عموم مخاطبان و علاقه‌مندان می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: علاقه‌مندان برای تهیه کتاب می‌توانند به کتاب‌فروشی‌های شهر از جمله کتاب‌فروشی فرهنگان، کتاب‌کده فرهنگ، شهر کتاب، انتشاراتی نشر هزاره‌ سوم و ... مراجعه کنند و یا جهت دانلود فایل PDF کتاب «فرهنگ و هنر در دارالخمسه» و شرکت در مسابقه کتابخوانی مجازی به سایت‌های www.samakpl.ir ،www.artzanjan.ir و zanjan.org مراجعه کنند.

انتهای پیام
نظرات شما:
اخبار سایت زنجان

پیام شما:

  
اخبار استان زنجان

با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org