زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان

اخبار استان زنجان

بخش اخبار سایت زنجان ، برای سهولت دسترسی و تسریع در آگاهی بخشی به مخاطبان توسط کارشناسان تیم سایت زنجان فعالیت می کند. بخش اخبار زنجان ، مهمترین خبرها و رویدادهای روزانه را در قالب خبر تولید یا از معتبرترین منابع خبری برای مخاطبان سایت زنجان باز نشر می کند.


1/2
سامانه پرداخت تلفنی قبض آب استان زنجان
سامانه پرداخت تلفنی قبض آب استان زنجان
2/2
بکوشیم برق‌یار باشیم
بکوشیم برق‌یار باشیم

1399/3/22 - در جلسه شورای اداری استان زنجان اعلام شد

اجرای طرح سنجش سیستم ایمنی در مقابل ویروس کرونا در زنجان

استاندار زنجان از اجرای طرح سنجش پادتن و سیستم ایمنی افراد در نتیجه وجود ذرات باکتری یا ویروس در بدن خبر داد.
+drow.ItemArray.GetValue(6).ToString() +
فتح‌الله حقیقی شب گذشته (۲۱ خرداد) در جلسه شورای اداری استان زنجان به رایزنی برای حل مشکل پایاب سدهای کینه‌ورس و گلابر اشاره کرد و افزود: صدور مجوز برای احداث گلخانه‌ها تسهیل شده تا سرمایه‌گذاران نیز برای فعالیت در این بخش تشویق شوند و امیدواریم به زودی شاهد افتتاح گلخانه هوشمند باشیم.
وی در مورد مشکل آبیاری برخی از اراضی شیب‌دار ابراز کرد: در گذشته و در برخی مناطق بدون پشتوانه منطقی و قانونی درختکاری شده و صرفه‌جویی و تعدیل آب شهرستان طارم برای تأمین آب این مناطق امکان‌پذیر نیست اما با توجه به اینکه باید مشکل سرمایه‌گذاران حل شود، راهکار دیگری برای این منطقه اندیشیده می‌شود.

نماینده عالی دولت در استان زنجان ادامه داد: طرح پرورش دام سبک ۶۰ هزار راسی در استان ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال فاز نخست آن را افتتاح می‌کنیم، ضمن اینکه ایجاد بازارچه زیتون نیز برای رونق کسب و کارهای حوزه کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با بیماری کرونا به‌عنوان پایلوت کشوری ۲۱ هزار تست گرفتیم، تصریح کرد: اقدام ما را سازمان بهداشت جهانی تایید کرده و آزمایش‌های سرپایی سهم عمده‌ای در جلوگیری از شیوع ویروس داشته است. از هفته گذشته آزمایش پادتن آغاز شده تا سطح ایمنی افراد مورد سنجش قرار گیرد. همچنین ۱۰۰۰ نفر از مردم سالم، مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا تعداد افرادی که به بیماری مبتلا شده و از آن آگاهی ندارند نیز، مشخص شود.

حقیقی با تأکید بر اینکه تا واکسن این بیماری کشف و تولید نشود، خطر بیماری وجود دارد، عنوان کرد: حتی با وجود واکسن نیز احتمال جهش و تغییر ویروس دور از ذهن نیست؛ همچنین تا فاصله اجتماعی رعایت نشود نمی‌توان تضمین داد که مردم از این بیماری در امان بمانند. با سلامت مردم شوخی نداریم و کسب و کارها باید متعهد شوند، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، در غیر این صورت برخورد قانونی با آن‌ها انجام می‌شود.

وی میزان اشغال تخت‌ها را بین ۲۸ تا ۳۰ درصد ظرفیت پیش‌بینی شده برشمرد و گفت: تا شهریورماه ۲۲۰ تخت بیمارستانی و ۸۰ تخت آی.سی.یو اضافه می‌شود. به وزیر بهداشت و رئیس جمهور درخواست دادیم تا در مدت یک سال بیمارستان خدابنده و بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان ۶۲۰ تخت‌خوابی شود که قول مساعد مسئولان اخذ شده است.

این مسئول از تشکیل کمیته اهرم‌های کمک‌کننده بودجه خبر داد و گفت: یکی از مولفه‌های ارزیابی مدیران، چابک‌سازی مجموعه و جذب بودجه ملی است. ایده مشاوران جوان نیز در بهبود عملکرد به‌کارگیری و مدیریت نوین دنیا مانند بهره‌وری نرم‌افزار و مدیریت کیفیت به آن‌ها آموزش داده و در این افراد به بدنه مدیرتی تزریق شوند.

وی در بخش مسکن، تصریح کرد: یک عده در این استان، بنگاه و تعاونی خودساخته درست کرده‌اند و زمین‌های بلاتکلیف را به چندین برابر قیمت می‌فروشند و مردم باید هوشیار باشند و فریب این افراد را نخورند؛ به همین خاطر نظارت و برخورد جدی با بنگاه‌های متخلف الزامی است.

استاندار زنجان به ارائه اطلاعات واقعی و عملیاتی کردن برنامه‌ها تأکید کرد و گفت: گام‌های خوبی در افزایش اشتغال و رونق تولید برداشته شده است؛ به‌عنوان مثال شرکت ایران‌ترانسفو سال گذشته افزایش سود ۲۰ درصدی نسبت به سال ۹۷ داشت و همه باید تلاش داشته باشند با اتحاد و وحدت، نقشه راه استان را اجرایی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه با ارائه گزارش از روند بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵۳ نفر بیمار بستری داریم و تاکنون تست کرونای ۱۲۵۲ بیمار بستری مثبت بوده است. همچنین بیش از ۱۰۰۰ نفر معادل ۸۲ درصد مبتلایان، بهبود یافته‌اند.

پرویز قزلباش ادامه داد: از مجموعه بستری‌ها ۸۷۷ نفر از سرویس آی.سی.یو استفاده کردند که ۵۰۰ نفر بیمار بدحال‌تر بودند. در حال حاضر همه تخت‌های آی.سی.یو اشغال است. استان زنجان با اقدامات مناسب، پایلوت کشور در طرح غربالگری شناخته شد و بیش از ۱۶ هزار نفر غربالگری شدند که ۳۲۵۴ نفر مثبت بودند که ۳ نفر از نزدیکان آن‌ها نیز مورد آزمایش قرار گرفتند و نمونه ۱۶۲۰ نفر از آن‌ها مثبت اعلام شد.

وی افزود: اکیپ‌های اورژانس نیز اطرافیان مبتلایان را بررسی می‌کنند و ۴۱ درصد افرادی که با آن‌ها تماس داشتند موارد مثبت بودند که باید مورد پیگیری قرار گیرند. بیماران شناسایی شده تحت درمان دارویی یا در نقاهتگاه‌ها تحت پرستاری هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه وضعیت استان در چند روز اخیر به سمت افزایش بیماران بستری و سرپایی رفته است، یادآور شد: متوسط بیماران بستری در دو هفته گذشته ۳۰ نفر بوده اما در روزهای اخیر به بالای ۴۰ نفر رسیده است و از آنجایی که هر فرد در صورت نیاز حدود ۶ روز باید در بیمارستان بستری شود، این موضوع روندی را فراهم می‌کند که در روزهای آتی به صدها تخت برای بستری نیاز باشد.
وی با تأکید بر اینکه بازگشایی‌ها و بازگشت به کسب و کارها باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد، گفت: بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که در برخی اماکن عمومی به ویژه در آرامستان‌ها و مراکز خرید و بازارها این چارچوب‌ها رعایت نمی‌شود؛ به ‌طوری که‌ در یک عروسی ۸ نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند.

قزلباش، آگاه‌سازی مردم و تشدید نظارت‌ها را مهم خواند و افزود: در ضمانت‌های اجرایی پروتکل‌ها مشکل داریم. ضمن اینکه با توجه به تلاش‌های بی‌وقفه در ۴ ماهه اخیر، باید حمایت مادی و معنوی از پرسنل درمان انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: طرح جدیدی در استان شروع شده که به انجام تست سرولوژی برای سنجش سیستم ایمنی افراد، در نتیجه وجود ذرات باکتری یا ویروس در بدن مربوط می‌شود.
در ادامه این جلسه، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، کشاورزان را تأمین‌کنندگان غذا و امنیت غذایی خواند و گفت: ۱۰ کشاورز استان از بین ۱۵۰ نفر رتبه اول و نمونه ملی در تولید را کسب کردند و مورد تشویق قرار گرفتند. سال گذشته در بخش زارعی، باغی، دامی و شیلاتی ۲ میلیون ۸۶۶ هزار تن تولید داشتیم که نسبت به سال ۹۷ به میزان ۱۳ درصد رشد نشان می‌دهد.

جواد تاراسی با اشاره به اینکه امسال با توجه به بارندگی و تلفات کمتر حوادث غیرمترقبه، پیش‌بینی می‌کنیم افزایش تولید محصولات کشاورزی را شاهد باشیم، یادآور شد: استان زنجان در تولید زیتون و سیر رتبه اول کشور را دارد و در تولید محصولاتی همچون لوبیا، عدس، پیاز، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی رتبه‌های نخست تا هفتم را به خود اختصاص داده است.

وی در مورد توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، عنوان کرد: بیش از ۵۵ هزار هکتار از اراضی را به سامانه آبیاری تحت فشار مجهز کردیم که سالانه بیش از ۲۲۰ میلیون مترمکعب معادل ۳ برابر ظرفیت سد تهم در مصرف آب‌های زیرزمینی صرفه‌جویی می‌شود. در حوزه کاداستر نیز نقشه ۴۲۰ هزار هکتار را تهیه کردیم. رفع تداخل ۳۰۰ هزار هکتار انجام شده است و استان زنجان آمادگی دارد به ‌صورت پایلوت طرح کاداستر را به شکل کامل انجام دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان به ۲.۵ درصد رسیده است، ابراز کرد:  برنامه توسعه باغات اراضی شیب‌دار به مساحت ۱۷۴۸ هکتار را در دستور کار داشتیم که امسال ۱۳۰۰ هکتار را مورد بهره‌برداری قرار خواهیم داد و به سطح کشت ۲۰ هزار هکتاری زیتون استان زنجان که ۵۰ درصد زیتون کشور را تأمین می‌کند، اضافه خواهد شد.

تاراسی به توسعه و تکمیل زنجیره‌های تولید اشاره کرد و گفت: ۵ زنجیره فعال و  ۵ زنجیره در دست اقدام داریم که یکی از آن‌ها زنجیره تولید گوشت قرمز است. در استان زنجان ۱۸۷ هزار هکتار مساحت اراضی آبی استان است و ۱۲۴ هزار هکتار هم اراضی مستعد توسعه سامانه نوین آبیاری وجود دارد که ۵۵ هزار هکتار آن به بهره‌براری رسیده و سالانه ۲۳۷ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی آب به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان ما ۸۱ درصد گندم تولیدی را تحویل دادند و رتبه نخست در شمال‌غرب کشور را داریم، بیان کرد: از دولت درخواست داریم بهای گندم در استان‌های سردسیر را به موقع پرداخت کنند و با توجه به رتبه استان در تولید گندم برای تحویل نهاده‌ها، زنجان را در اولویت قرار دهند، البته برخی نهاده‌ها و بذر گواهی شده، بیش از سال گذشته تعلق گرفته است.

اخبار زنجان

منبع: ایسنا

نظرات شما:
اخبار استانداری زنجان

پیام شما:

  
اخبار استان زنجان

با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org