زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان

اخبار استان زنجان

بخش اخبار سایت زنجان ، برای سهولت دسترسی و تسریع در آگاهی بخشی به مخاطبان توسط کارشناسان تیم سایت زنجان فعالیت می کند. بخش اخبار زنجان ، مهمترین خبرها و رویدادهای روزانه را در قالب خبر تولید یا از معتبرترین منابع خبری برای مخاطبان سایت زنجان باز نشر می کند.


1/2
سامانه پرداخت تلفنی قبض آب استان زنجان
سامانه پرداخت تلفنی قبض آب استان زنجان
2/2
بکوشیم برق‌یار باشیم
بکوشیم برق‌یار باشیم

1400/3/16 -

وجود 50 هکتار باغ پسته بارده در زنجان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: در سطح استان بیش از ۴۰۰ هکتار باغ پسته وجود دارد که قریب به ۵۰ هکتار از آن بارده هستند.

+drow.ItemArray.GetValue(6).ToString() +
جواد تاراسی در زنجان اظهار کرد: در شرایطی که شاهد خشکسالی هستیم روی آوردن به کشت گونه‌هایی با نیاز آبی پایین می‌تواند راهکاری برای نجات کشاورزی باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه محصولاتی چون پسته، زعفران و گیاهان دارویی به دلیل نیاز به آب کم و درآمد زیادی که از آن به دست می‌آید، می‌توانند جایگزین مناسبی برای انواع محصولات کشاورزی باشند، افزود: جایگزینی کشت محصولات با نیاز آبی پایین با محصولات پرآب از سیاست‌ها و برنامه‌های مهمی است که دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه پسته از جمله گیاهانی است که علاوه بر مقاومت بالا در برابر خشکی، به لحاظ اقتصادی نیز برای بهره‌برداران بسیار سودآور است، عنوان کرد: این محصول در جایگزینی کشت با محصولات پرآب مورد توجه قرار گرفته است.

تاراسی با اشاره به اینکه استان زنجان در منطقه نیمه خشک سالانه میزان بارندگی کم‌تر از ۲۵۰ میلی‌متر دریافت می‌کند، عنوان کرد: این امر در کنار برداشت غیرمجاز آب از منابع آبی زیرزمینی شرایط دشت‌های استان را بحرانی‌تر می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه جایگزینی کشت درخت پسته با محصولات پر آب‌بری همچون هندوانه می‌تواند در مدیریت آب موثر باشد، اضافه کرد: از طرف دیگر برخی مناطق استان به دلیل اینکه دارای شوری بالایی هستند امکان کشت محصولات متعددی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان زنجان، شهرستان ماهنشان بیشترین میزان کشت پسته را دارد و بیشترین عملکرد محصول نیز در این شهرستان انجام می‌گیرد، افزود: در شهرستان‌های خدابنده و زنجان نیز در سطح محدودی باغات پسته وجود دارد.

تاراسی با بیان اینکه در سطح استان زنجان بیش از ۴۰۰ هکتار باغ پسته وجود دارد که قریب به ۵۰ هکتار از آن بارده هستند، عنوان کرد: در طول سال گذشته ۶۷ تن از سطح باغات بارور، پسته برداشت شد که امسال پیش‌بینی به افزایش این میزان است.

منبع: فارس
نظرات شما:
اخبار اداره کل جهاد کشاورزی استان زنجان

پیام شما:

  
اخبار استان زنجان

با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org