زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان

اخبار استان زنجان

بخش اخبار سایت زنجان ، برای سهولت دسترسی و تسریع در آگاهی بخشی به مخاطبان توسط کارشناسان تیم سایت زنجان فعالیت می کند. بخش اخبار زنجان ، مهمترین خبرها و رویدادهای روزانه را در قالب خبر تولید یا از معتبرترین منابع خبری برای مخاطبان سایت زنجان باز نشر می کند.


1/1
پویش واکسن یادآور کرونا
پویش واکسن یادآور کرونا

1400/8/29 - زنجان در هفته ای که گذشت

سفر آیت الله رییسی به زنجان، مهمترین رویداد خبری هفته گذشته استان

رییس‌جمهوری در دهمین سفر استانی صبح روز پنجشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰، وارد استان زنجان شد، حاصل این سفر که با حضور میدانی و دیدارهای مردمی آیت الله رییسی همراه بود، مصوباتی داشت که امید آن می رود با همت مسوولان در نتیجه تحقق آنها توسعه در زنجان سرعت بگیرد.
سفر آیت الله رییسی به زنجان، مهمترین رویداد خبری هفته گذشته استان
پس از چند بار به تعویق افتادن سفر رییس جمهوری به زنجان، مردم زنجان ۲۷ آبان ماه میزبان آیت الله رییسی شدند.

رییس جمهوری در بدو ورود به زنجان در فرودگاه این شهر با تشریح اهداف خود از این سفر افزود: استان زنجان ظرفیت های بسیاری در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، معادن و به ویژه نیروی جوان و مردمانی اهل تلاش و کار دارد که باید کارهای زیادی برای آن انجام شود.

آیت الله رییسی با بیان اینکه در این سفر بخشی از کمبودها از قبل بررسی شده است، خاطرنشان کرد: انشالله تصمیمات و مصوبات خوبی برای استان در این سفر داشته باشیم.

گفتنی است تعدادی از وزرا و معاونان رییس جمهوری نیز به منظور بررسی مشکلات و مسایل مناطق مختلف استان زنجان آیت الله رئیسی را در این سفر همراهی کردند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی،  حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،  رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، احمد وحیدی وزیر کشور، سیدمسعود میرکاظمی معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه، سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رییس‌جمهوری، انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری و امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس‌جمهوری، در این سفر آیت الله رئیسی را همراهی کردند.

اختصاص تسهیلات کم بهره برای رفع مشکل اماکن اقامتی گردشگری در زنجان، ایجاد ۲۰ هزار شغل در استان، توسعه راه های ارتباطی، اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل راه آهن زنجان - قزوین، پیگیری حل مسائل تعاونی های مسکن، اختصاص اعتبار برای مرمت گنبد سلطانیه، پی گیری مسائل مربط به پسماند روی،   اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان برای احداث ۱۰ سد معیشتی در استان زنجان، اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای برای تکمیل سامانه های نوین آبیاری، پرداخت تسهیلات ۵۳۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل ۲۰ طرح نیمه تمام صنعتی  زنجان، ضرب الاجل برای رفع مشسکلات شرکت سرجین بافت، ۲ برابر شدن تعداد تخت بیمارستانی در طارم و پی گیری برای تکمیل طرح های نیمه تمام در شهرستان ها از جمله مصوبات سفر رییس جمهوری به استان زنجان بود.  

بیش از ۲ هزار و ۹۰۰ برنامه در طول هفته بسیج زنجان برگزار می‌شود

فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان گفت: امسال همزمان با آغاز هفته بسیچ بیش از ۲ هزارو ۹۰۰ برنامه مختلف و متنوع از سوی بسیج زنجان در سطح این استان برگزار می‌شود.

سردار جهانبخش کرمی،  با تاکید بر اینکه در طول هفته بسیج، فقط گوشه ای از تلاش ها و فعالیت های این نهاد مقدس بیان می شود، افزود: این تعداد برنامه‌ در قالب ۱۴۰ عنوان برنامه از ۲۹ آبان تا ۵ آذرماه، برگزار خواهد شد.  

۷.۲ درصد از افراد بالای ۲۵ سال در زنجان دیابت دارند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: میزان شیوع دیابت در سال ۹۵ و در افراد بالای ۲۵ سال استان ۷.۲ درصد و این میزان در کشور ۱۰.۸ درصد است.

دکتر محمد رضا صائینی با اشاره به اینکه افزایش شیوع دیابت در جهان طی سال‌های اخیر، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است افزود: این بیماری، چهارمین یا پنجمین علت مرگ در اغلب کشورها محسوب می شود.

این مسوول با اشاره به وضعیت دیابت استان و کشور ادامه داد: بر این اساس درصد آگاهی بیماران دیابتی از بیماری خود با توجه به استپس (پیمایش عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر ) سال ۹۵ در استان ۶۰ و در کشور ۷۴ درصد بوده است.

توپ تعیین تکلیف شهردار زنجان در زمین هیات حل اختلاف است

رییس شورای اسلامی شهر زنجان گفت: برای تعیین تکلیف، تایید و یا عدم تایید شهردار زنجان منتظر تشکیل جلسه هیات حل اختلاف هستیم و اکنون توپ در زمین این هیات است.

منصور مرادلو افزود: هیات حل اختلاف متشکل از نمایندگان عالی چند نهاد از جمله معاونت حقوقی ریاست جمهوری، ۲ نفر از نمایندگان مجلس، نماینده دیوان عالی و سایر نفرات دیگر است.  

وی ادامه داد: نامه شورای اسلامی شهر زنجان در خصوص اصرار بر گزینه پیشنهادی ۹ آبان به دبیرخانه هیات حل اختلاف وصول شده است، بر اساس قانون ظرف ۱۵ روز باید جلسه هیات برای بررسی موضوع برگزار شود، اما پی گیری می کنیم تا این جلسه زودتر تشکیل شود.

مرادلو گفت: بر اساس قانون این اختیار به اعضای شورا داده شده است که بر گزینه خود اصرار داشته باشند و البته نتیجه نهایی را در این شرایط هیات اختلاف مشخص کند.

همکاری‌های هیات باستان شناسی زنجان و موزه بوخوم آلمان افزایش می‌یابد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: طبق برنامه ریزی انجام گرفته همکاری اعضای هیات باستان‌شناسی معاونت میراث‌فرهنگی زنجان و موزه بوخوم آلمان در راستای برنامه هدف گذاری شده افزایش می‌یابد.

امیر ارجمند در نشست مشترک با اعضای هیات باستان‌شناسی موزه بوخوم آلمان در عمارت دارایی شهر زنجان با اشاره تجربه همکاری این ۲ مرکز افزود: فعالیت‌های باستان‌شناسی که در  زمان حاضر در معدن چهرآباد انجام می گیرد، اهمیت زیادی دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به شواهد باستان‌شناختی، این محوطه یکی از مهم‌ترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال غرب کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدفمند در آن می‌تواند موجب ارتقای شناخت بیشتر از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در زنجان شود.

حدود ۵۴ هزار هکتار به وسعت مناطق حفاظت شده محیط زیست زنجان افزوده شد

رییس اداره حفاظت و مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: حدود ۵۴ هزار هکتار از منطقه شکار ممنوع فیله خاصه از توابع بخش قره پشتلو و زنجانرود شهرستان زنجان به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.

علی قره چه‌لو  افزود: با اضافه شدن این میزان از منطقه شکار ممنوع فیله خاصه به مناطق حفاظت شده، در مجموع وسعت مناطق حفاظت شده زنجان به رقم ۲۹۹ هزارو ۳۷۳ هکتار رسید.

وی اظهار داشت: در واقع بخش کوهستانی و دشتی منطقه شکار ممنوع فیله خاصه به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت که در کوهستان آن جانورانی چون کل و بز، پلنگ و خرس و در قست دشتی آن نیز آهو که از گونه جانوری شاخص این استان است، زیست می‌کنند.   

قره چه‌لو، افزود: مناطق حفاظت شده "سرخ آباد،  انگوران، فیله خاصه"، سه منطقه شکار ممنوع "فیله خاصه، خرمنه‌ سر و خراسانلو" و "پناهگاه حیات وحش انگوران" این استان، محلی بسیار مناسب و امن برای زیست حیات وحش این استان است.

امسال هشت واحد صنعتی راکد و نیمه راکد زنجان به چرخه تولید بازگشت

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، با اشاره به تلاش‌های انجام گرفته در راستای راه‌اندازی دوباره واحدهای راکد و نیمه فعال گفت: نیمه اول امسال هشت واحد تعطیل و نیمه تعطیل در این استان به چرخه تولید بازگشت.

جانباز زنجانی پانزدهمین ایثار ماندگار را ثبت کرد

مسؤول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت: مجاهد دیروز میدان نبرد و دفاع از میهن اسلامی، با مجاهدتی دیگر پانزدهمین ایثار ماندگار استان را با اهدای کلیه‌ها و کبد، سه هموطن را از مرگ حتمی نجات داد.

شهریار اماموردی افزود: جانباز سرافراز "مهرابعلی خانی" ۵۹ ساله ساکن روستای امیرلو از بخش بزینه رود شهرستان خدابنده که در اثر سانحه رانندگی به بیمارستان آیت الله موسوی زنجان منتقل و بستری شده بود که متاسفانه مرگ مغزی وی توسط تیم درمانی محرز شد.

وی اضافه کرد: متاسفانه به دلیل وخامت وضعیت بیمار تلاش پزشکان و پرسنل تلاشگر بیمارستان برای نجات وی موثر واقع نشد و پس از اعلام مرگ مغزی بیمار، کارهای لازم برای کسب رضایت از خانواده وی انجام شد.

این مسؤول ادامه داد: با کسب رضایت از خانواده، پس از تایید مرگ‌مغزی توسط تیم معالج، بیمار روز گذشته برای اهدای ارگان‌ها به بیمارستان سینای تهران منتقل و این عمل خداپسندانه انجام شد که در نهایت با اهدای کلیه ها و کبد سه هموطن از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

۲ شهرستان زنجان در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفتند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: بر اساس آخرین رنگ بندی اعلامی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از امروز /۲۲ آبان/ سلطانیه و ایجرود در وضعیت آبی کرونایی و مابقی شهرستانهای استان نیز در وضعیت زرد قرار گرفته اند.

دکتر پرویز قزلباش  افزود: هم اکنون شمار مبتلایان سرپایی و بستری در استان روند نزولی دارد، اما شهروندان زنجانی باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را تا کنترل بیماری مورد توجه قرار دهند.

منبع: ایرنا
نظرات شما:
اخبار سایت زنجان

پیام شما:

  
اخبار استان زنجان

با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
پایگاه خبری-تحلیلی تریبون زنجان
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org