زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان
logo

خواندنی های سایت زنجان


1/1
ویترین خدمات الکترونیک ادارات زنجان
ویترین خدمات الکترونیک ادارات زنجان

عالمان ماندگار

اگر امروز دین عزیز اسلام به دست ما رسیده است حاصل جانفشانی و ایثارگری هزاران عالم دینی است که با مشقت و مرارت و گاهی با دادن جان خود آن را حفظ و حراست کرده‌اند و اکنون ما با افتخار آن را با جان و دل پذیرفته‌ایم و سعی در ادامه این مسیر نورانی داریم.

یادداشت- مختار کرمی:

اگر امروز دین عزیز اسلام به دست ما رسیده است حاصل جانفشانی و ایثارگری هزاران عالم دینی است که با مشقت و مرارت و گاهی با دادن جان خود آن را حفظ و حراست کرده‌اند و اکنون ما با افتخار آن را با جان و دل پذیرفته‌ایم و سعی در ادامه این مسیر نورانی داریم.
علمای بزرگ اسلام یکی از مروجان اصلی این میراث گرانسنگ بوده و هستند و با تربیت هزاران مبلغ دلسوز و بی‌توقع این چراغ پرافتخار و نورانی را روشن نگه داشته‌اند.

به پیشنهاد یکی از روحانیون محترم و امام جماعت مسجد داوودقلی خان شهر زنجان برای دیدار با مدیر حوزه علمیه شهر هیدج در نزدیکی شهر خرمدره و ابهر زنجان به همراه معاون فرهنگی و روابط عمومی راهی هیدج شدیم.

شهر هیدج از دیر باز محل استقرار عالمان بزرگ بوده است و حوزه علمیه این شهر از جمله حوزه‌های معروف و صاحب نام و نشان بوده است.

براساس نگارش تاریخ موسس حوزه علمیه هیدج علامه ملا علی هیدجی بوده که در محل همین حوزه علمیه مدفون است که به دنبال آن شهر هیدج با همکاری و حمایت مردم به یکی از قطب های علمی و دینی تبدیل شده و به برکت علمای بزرگوار این چراغ همچنان پرفروغ می‌درخشد.

به محل ملاقات با روحانی وارسته و عالم بی‌ریا حاج آقا صالحی مدیر مدبر حوزه علمیه رسیدیم.

قبلا چند بار با ایشان ملاقات کرده بودم. مدرسه علیمه بسیار مرتب ونظم خاصی حاکم بود. ۲۱ سال مدیریت این حوزه برعهده ایشان بوده است و در طی این سالها با حمایت مردم متدین منطقه البته با سختی آن را اداره کرده‌اند وهمواره در این شهر ملجا و پناه مردمان شهرش بوده و بسیاری از مشکلات مردم را با نفوذ و اعتبار حل می‌کنند.

دقایقی باهم گفتگو کردیم و از تاریخچه حوزه علمیه و مراحل ساخت و غیره برایمان گفت.به یاد خاطرات دوران طلبگی خودم افتادم که باچه سختی و مشقتی دوران طلبگی را در حوزه‌های قدیمی عمادالدوله کرمانشاه، آیت بروجرودی کرمانشاه، مدرسه صدر وجد کوچک و امام صادق علیه‌السلام اصفهان سپری کردم به طوریکه گاه برای خرید یک قرص نان مستاصل بودیم و گاه چند شبانه‌روز با شکم گرسنه همراه با طلاب دیگر روزگار را می‌گذارندیم اما عزت نفس محفوظ بود.

به یاد مدیران و اساتید بزرگواری افتادم که با قلب سلیم و پاک به ما سیره و سنت پیامبر و اهل بیت علیهم‌السلام را آموختند.
گویا بیماری بر حاج آقا عارض شده بود و ایشان را مثل قبل پویا ندیدم، برایشان طلب عافیت کردم.

در معیت ایشان از حوزه علمیه قدیمی علوی که بنای آن به سال ۱۲۷۵ قمری برمی‌گردد بازدیدی کردیم و اطلاعات خوبی به ما داد.

در آستانه خروج معماری جالب ورودی درب حوزه نظرم را جلب کرد که حاج آقا صالحی گفت من بنا هم هستم و خودم سقف این ورودی را زده‌ام.

سپس در معیت ایشان در حوزه علمیه خواهران که باز خود ایشان موسس آن هستند حضور پیدا کردیم و جلسه‌ای با مدیر و اساتید آنجا برگزار کردیم و قول دادیم از مبلغات حوزه علیمه خواهران حمایتی داشته باشیم.

به دستان حاج آقا که نگاه کردم به دستان روحانی نمی‌خورد.

انگشتان زمخت، پوست در رفته آب دیده کار کرده به نظر می‌رسید، خودشان آنقدر تواضع داشتند سخنی در این رابطه نگفتتد یکی از همراهان در گوش من گفت حاج کشاورز قهار و حرفه‌ایی هستتد و این دستان پینه بسته براثر کار و آبیاری و بیل به دست گرفتن شکل گرفته است و اتفاقا بعداز ظهر قرار بود برای آبیاری به باغ بروند.

خیلی غبطه خوردم به حال خودم و به حال روحانیونی که راه و رسم سلف خود را رها کردیم و به استخدام دولت درآمدیم و با این کار بخش عمده‌ایی از حُریت و استقلال خودمان را از دست دادیم.

کاش می‌ماند آن صفا و پاکی علما و رحانیون که مانند مردم و در کنار مردم هم مشغول تبلیغ و ترویج مکتب نورانی اسلام بودند و هم به شغل‌های مانند مردم اشتغال داشتند و نفوذ کلام آنها کوه را جابجا می‌کرد.

نسل چنین انسان‌های پاک و بی‌ریا که با صداقت تمام مشغول خدمتگزاری به دین  مردم هستند در حال انقراض است و بعید است دیگر کسی جای آنها را پر کند.

روحانیت همواره پناه مردم بوده‌اند و باید برای همیشه درکنار مردم بمانند.

خدایا ما را به توفیق بیشتر خدمتگزاری به مردم و اسلام عنایت بفرما که هیچگاه از اصالت و رسالت طلبگی خود عدول نکنیم و شرمنده خدا و رسول و علمای بزرگ دینی نشویم.با ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org