زنجان

سایت زنجان اخبار زنجان تریبون آزاد زنجان خدمات الکترونیک زنجان گردشگری زنجان خواندنی های زنجان
logo

خواندنی های سایت زنجان


1/1
ویترین خدمات الکترونیک ادارات زنجان
ویترین خدمات الکترونیک ادارات زنجان

چگونه یک لوگوی حرفه ای داشته باشیم؟!

آموزش طراحی لوگو حرفه ای در 7 مرحله

امروزه داشتن یک لوگو حرفه ای برای کسب و کار ها بسیار مهم است،لوگو شما چهره برند شماست و نقش بزرگی در پیروزی و شکست تجارتتان دارد بنابراین باید به درستی طراحی شود در این مقاله 7مرحله اساسی را که برای طراحی یک لوگو حرفه ای باید طی کنید مرور میکنیم تا در انتها بتوانید بهترین آرم را برای خود داشته باشید
.اهمیت داشتن لوگو برای کسب و کار ها روز به روز بیشتر میشود و امروزه برندی که لوگو ندارد در اصل هویتی برای خود ندارد.

بیشتر افراد اولین تصویری که از برند شما میبینند لوگو شماست و با دیدن آن تصمیم میگیرند که به شما اعتماد کنند یا خیر. از آنجایی که طراحی لوگو یک فرایند چند مرحله ای است و باید هر مرحله به صورت کامل طی شود این مقاله را آماده کرده ایم تا اگر طراح هستید بدانید باید برای طراحی یک لوگو حرفه ای چه مراحلی را طی کنید و اگر کارفرما هستید بدانید باید چه انتظاراتی از طراح در هنگام طراحی لوگو داشته باشید.با ما همراه باشید تا مراحل طراحی لوگو حرفه ای را با هم بررسی کنیم.
قدم اول : ارزیابی برند

اولین قدم در طراحی لوگو این است که برندتان را درک کنید و بفهمید که اهداف کسب و کار شما چیست ، این مرحله به کشف مشتری معروف است. یک لوگو هیچ وقت اثر بخش نخواهد بود مگر اینکه بدانید افراد چه تصوری از برندتان دارند.

بسیاری از اطلاعات مورد نیاز شما در مورد یک برند و کسب و کار در دسترس شماست اما همیشه مشتری هایی وجود دارند که نمیتوانند آنچه را که میخواهند یا خودشان نمیدانند را بیان کنند و این وظیفه طراحان است که این اطلاعات را به دست بیاورند. طراحان باید به صورت عمیق در مورد برند تحقیق کنند و اطلاعات کشف شده را در مراحل طراحی لوگو خود قرار دهند.

طراحان باید با بررسی و تحقیق برند درک کنند که مشتری ها چه احساسی در مورد برند مورد نظر دارند و این احساس را با کلماتی زیبا بیان کنند.این کار در آینده به آن ها کمک خواهد کرد که لوگو زیبا و هدفمند تری طراحی کنند.

زمانی که از ارزیابی و تحقیق کردن در مورد برند صحبت میکنیم معمولا اولین مرحله این است که شما به چند سوال کلی در مورد برند مورد نظر جواب دهید،این سوال ها میتوانند به حل بسیاری از ابهامات کمک کنند:

چرا شما یک لوگو طراحی میکنید؟ سعی میکنید چه مشکلی را حل کنید.
اگر برند مورد نظر شما یک شخص بود از چه صفاتی برای توصیف این فرد استفاده میکردید؟ ( باهوش،خلاق،هوشمندانه و غیره )
صدای برند شما چیست؟ ( رسمی،عامیانه،طنز و …)
کدام ارزش و اعتقاد برای برند شما ارزشمند تر است؟
دوست دارید مشتریان شما برندتان را چگونه برای دیگران توصیف کنند؟
قدم دوم: تحقیق در زمینه کاری برند

هیچ برندی در خلا وجود ندارد. هر شرکتی مجبور است با استاندارد های صنعت خود مطابقت پیدا کند،حتی اگر سعی خود را بکنند تا از این امر متمایز شوند باز هم نمیتوانند.بنابراین فرآیند بعدی در طراحی لوگو این است که درمورد آرم و لوگوی رقیبان و صنعت کاری آنها تحقیق کنید. به فرایند این مرحله industry discovery میگویند و میتواند به معنای تفاوت بین یک لوگو عمومی و یک لوگو حرفه ای باشد.

از لوگو های دیگر صنعت کاری خودتان میتوانید اطلاعات زیر را جمع آوری کنید:

چه تکنیک های مرتبط با لوگو در صنعت شما کار میکند،مثلا رنگ های تجاری یا اشکال خاص
از چه تکنیک های لوگو استفاده شده است به طوری که از حالت شخصی خود خارج شده باشد.
چه تکنیک هایی نادیده گرفته میشود که میتواند راه های ایستادگی و استقامت را القا کند.
چه نوع مشتری هایی در صنعت مورد نظر شما هدف هستند ( یا کدام رقبای شما مشتری ها را هدف قرار میدهند ).
قدم سوم: فهرستی از مکان هایی که قرار است لوگو در آن استفاده شود تهیه کنید

دقیقا مانند استراتژی برند،فضای فیزیکی و دیجیتالی که لوگو در آن جا قرار میگیرد نیز باید بررسی شود و در طراحی این مورد لحاظ شود این مرحله ( از 7 مرحله طراحی لوگو ) به Discovery phase معروف است.اگرچه ممکن است هنوز لیست کاملی نداشته باشید اما اگر هرچه زودتر بتوانید نحوه استفاده از لوگو را پیش بینی کنید،برای توسعه لوگو بهتر است.تعیین این فضا و مکان ها میتواند بر رنگ،شکل و حتی نرم افزار مورد نیاز برای طراحی لوگو تاثیر مستقیم بگذارد!

به عنوان مثال اگر میخواهید لوگو خود را بر روی بیلبورد های بزرگ نصب کنید ، میتوانید لوگو های بزرگ تر و با جزئیات بیشتری طراحی کنید..اگر میخواهید در تیزر های تلویزیونی و کلا در دنیای دیجیتال از آن استفاده کنید میتوانید یک لوگو متحرک چشم نواز داشته باشید. بیشتر اوقات طراحان میخواهند برای همه این سناریو ها برنامه ریزی کنند.

این موارد مکان های رایج استفاده از لوگو ها هستند:

آیکون سایت ها
بسته بندی محصولات
پروفایل شبکه های اجتماعی و بنر ها
کارت ویزیت ها
سربرگ شرکت ها
کمین های ایمیل مارکتینگ
چاپ بر روی خودکار،لیوان،پیراهن و ….
علائم و بنر ها
آگهی ها
قدم چهارم: طرح های اسکچ خود را ترسیم کنید

اگر ایده ای در ذهن دارید ممکن است وسوسه شوید که به سمت نرم افزار طراحی لوگو بروید.دقت کنید که طراحی لوگو درنرم افزار گرافیکی تنها یکی از 7 مراحل طراحی لوگو است.اما قبل از شروع طرح خود در نرم افزار مدتی زمان بگذارید تا ایده های خود را ترسیم کنید. انجام این کار آسان و سریع است ، اما مهمتر از همه این یک ابزار برای طوفان فکری است.

رسم ایده ها بر روی کاغذ

یک دفتر یا کاغذ بردارید و هر چه به ذهنتان میرسد را رسم کنید.از انجام این کار نترسید ، در نهایت اگر از آن خوشتان نیامد آن را پاک میکنید.هر ایده ای که در سر دارید را ترسیم کنید تا متوجه شوید که طرح های شما چگونه به نظر میرسند. با انجام این کار حتی در حین طراحی ایده های بیشتری به سرتان میزند و خلاقیتتان را افزایش میدهد. اما نکته مهم دیگر، ترسیم طیف گسترده ای از مفاهیم به شما این امکان را میدهد که ببینید کدام طرح قابل اجرا و کدام نیست و این کار صرفا از طریق ترسیم طرح ابتدایی آن امکان پذیر است.

قدم پنچم: طرح نهایی خود را در نرم افزار برداری طراحی کنید

اکنون در قدم پنجم از مراحل طراحی لوگو هستیم.در حال حاضر شما باید یک یا چند طرح اسکچ که بهترین طرح های شما هستند را داشته باشید.دقت کنید که حتما لزومی ندارد یک طرح داشته باشید،ممکن است که از دو یا سه طرح که روی کاغذ کشیده اید خوشتان آمده باشد و تصمیم بگیرید که هر سه آن ها را در نرم افزار های گرافیکی ترسیم کنید تا ببینید که کدام یک از آن ها بهتر هستند.اکنون وقت آن رسیده که این طرح ها را با نرم افزار های وکتور طراحی کنید.اینجاست که واقعا آرم نهایی شما شکل میگیرد.

اکنون میتوانید تمام تصمیمات تعیین کننده را که در مرحله قبل نمیتوانستید تعیین کنید را بگیرید. در طرح دیجیتالی خود میتوانید با استفاده از رنگ ها و همچنین تایپوگرافی ها طرح خود را آزمایش کنید.

در صورتی که میخواهید در رابطه با رنگ ها اطلاعات بیشتری کسب کنید مقاله ” روانشناسی رنگ ها ” را از وبسایت گروه طراحی فلامینگو مطالعه فرمایید.

توجه داشته باشید در صورتی که خودتان صاحب کسب و کارتان هستید و اکنون سعی دارید لوگو خودتان را طراحی کنید، در این مرحله شما به دانش فنی استفاده از نرم افزار های گرافیکی احتیاج دارید.در صورتی که خودتان این تخصص را ندارید میتوانید از طراحان برای این کار استفاده کنید اما پیشهاد ما به شما این است که به هیچ وجه لوگو را خودتان طراحی نکنید و از اول کار آن را به طراحان حرفه ای بسپارید.لوگو از مهمترین اجزای کسب و کار ها هستند و باید به دقت طراحی شوند.

سه روش سفارش طراحی لوگو

در صورتی که قصد دارید طراحی لوگو خود را به طراحان بسپارید تا آن ها مراحل طراحی لوگو را طی کنند میتوانید از سه راه برای این کار اقدام کنید:

1) همکاری با فریلنسر ها :

2) همکاری با آژانس ها و شرکت های طراحی :

3) ایجاد مسابقه و برون سپاری کار در وبسایت ها:

قدم ششم: به وسیله بازخورد ها لوگو را اصلاح کنید

در این مرحله ممکن است کمی ناامید شوید 🙂 باور کنید که در نهایت همین احساس را خواهید داشت چرا که کسی از شما قدردانی نخواهد کرد و همه منتقد خواهند شد.چندان به اینکه خودتان احساس میکنید بهترین لوگو را طراحی کردید اهمیت ندهید ،حتی ممکن است واقعا بهترین لوگویی که ممکن است را طراحی کرده باشید اما کارفرما ها همیشه ناراضی هستند. زمانی که لوگو را به کارفرما ها نشان میدهید ممکن است که درخواست تغییر در طراحی کنند.

البته این مورد همیشه چیز بدی نیست،هنگامی که ساعت ها یا روز ها ( و حتی هفته ها و ماه ها ) بر روی طرحی کار میکنید شاید احساس کنید که بهترین طرح دنیا را دارید،اما اگر نگاه تازه ای به محصول داشته باشید میتوانید متوجه موضوعاتی شوید که قبلا به آن دقت نکرده بودید.

قدم هفتم: آماده سازی و تحویل فایل های نهایی لوگو

در آخرین کار از مراحل طراحی لوگو زمانی که طرح شما نهایی میشود باید فایل های نهایی پروژه را به کارفرما تحویل دهید.شما باید در ابتداری زمان طراحی این فایل ها را ایجاد کرده باشید.شما میتوانید در اول کار به مشتری توضیح دهید که چه فایل هایی را نمیتوانید به دلیل شرایط خاص برای او ارسال کنید.

لوگو های هوشمندانه برند ها را زنده میکنند

میتوان گفت که طراحی طرح های فوق العاده به استعداد نیاز دارد اما هیچ وقت نمیتوانید به طور دقیق بگویید که شما استعداد بالایی در این زمنیه دارید یا خیر.آنچه میتوان با اطمینان گفت این است که لوگو های بزرگ به طور تصادفی طراحی نمیشوند.آنها نتیجه تفکر انتقادی، همکاری، کاوش، شکست و شروع دوباره است.

هر جزئیاتی از لوگو شما مانند رنگ ها، فونت ها، اندازه ها،شکل ها و موارد دیگر میتواند بر روی نوع تصور ایجاد شده بر روی مشتریان تاثیر بگذارد.بنابراین یک فرآیند طراحی مناسب لوگو میتواند بهترین فرصت برای تجدید چشم انداز برند شما باشد.

خواندنی های سایت زنجانبا ما تماس بگیرید.

مشکلات، دغدغه ها و پیامهای خود در خصوص مسائل اجتماعی و شهری را در بخش تریبون آزاد زنجان مطرح نمایید.
  ارسال پیامما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید..

Card image Card image Card image Card image Card image Card image

© سایت جامع استان زنجان

تماس با ما
تبلیغات
آدرس: زنجان، میدان شورا، جهاد دانشگاهی، مرکز واحدها فناور، واحد 3
تلفن:33764230-024
Support @ Zanjan.Org